Чому дитина не слухається?

pochemu-rebenok-ne-slushaetsya

В осінньому парку молода мама раз у раз сварить маленьку дівчинку років 2-х за те, що вона підбирає з підлоги опалі листочки й норовить спробувати їх на смак: «Не бери, я тобі сказала!». Дівчинка кидає піднятий листочок і тут же наступний тягне до рота, уважно спостерігаючи за реакцією матусі, яка, здається, ось-ось спалахне від люті. Знайома ситуація? Скільки разів ваш малюк плюхається на підлогу посеред супермаркету й відмовляється йти далі, влаштовуючи істерику?

Не нервуйте. Завжди пам’ятайте, що не дитина повинна розуміти Вас, а Ви дитину, адже Ви були маленькими, а він дорослим – ще ні.

На кожному етапі дорослішання дитина, стикаючись із новими предметами й явищами, тестує їх вплив на себе й оточуючих, як би ставлячи собі питання «А що буде, якщо ..?» І після цього «якщо» можуть стояти різні причини: я зроблю не так, як мені кажуть; я скину це зі столу; я спробую це на смак; я притисну це сильніше звичайного і т.д.

«Діти (особливо це стосується дошкільнят) не роблять щось на зло, з чистого бажання заподіяти іншому біль» – зазначає сімейний психолог Світлана Ройз.

Така поведінка пояснюється або пізнавальними намірами, або їхньою метою привернути увагу, а не бажанням насолити татові й мамі. У будь-якому випадку, бездумно хапатися за лозину не варто – з цього й починається порушення психіки. Краще подумайте, після чого дитина почала так себе вести? Може, вона хоче просто звернути на себе Вашу увагу? Так, викликати у Вас гнів і навіть отримати по попі – це теж спосіб стати об’єктом Вашої уваги. Або ж – випробувати на собі Вашу реакцію – «що мама зробить, якщо я поступлю ось так?».

Звичайно, всі ці питання дитина задає собі несвідомо, вона просто діє, реагує на зовнішнє середовище і таким чином відповідає Вам на Вашу поведінку. Покарати або утриматися, зробити вигляд, ніби не бачили або провести виховну бесіду – наступний крок, з яким Вам потрібно буде визначитися. А поки – розмовляйте з дитиною, приділяйте їй більше часу і, можливо, у Вас не залишиться приводу вибирати покарання.