Давайте прагнути кращого!

Пропонуємо Вам ознайомитися з особливостями фінської освіти, яка на сьогоднішній день вважається однією з кращих у світі. Система освіти у Фінляндії вже багато років займає високі позиції в усіх рейтингах. Фінські школярі показують найвищий у світі рівень знань, згідно з міжнародними дослідженнями, які раз у 3 роки проводить організація PISA. А також вони стали дітьми, які найбільше читають, і зайняли 2-е місце з природничих наук і 5-е з математики.

А самим неймовірним, на наш погляд, є те, що при таких високих результатах фінські школярі проводять найменшу кількість часу за навчанням, а фінська держава витрачає на свою якісну й безкоштовну освіту зовсім невеликі кошти в порівнянні з іншими країнами. Основною особливістю фінських шкіл є те, що діти там зовсім не роблять домашнє завдання. Все найважливіше вивчають у класі. Всі діти вчаться разом, їх не ділять на «сильну» і «слабку» групи. І в перші 6 років у школі діти не отримують оцінок, не здають іспитів.

notitle

В обов’язковому порядку в школу діти йдуть, коли їм виповнюється 7 років. Не в 5 і не в 6, тому що малюк найрозумніший у дитячому садку. У класі не може бути більше 16 учнів. Також у фінських школах по-особливому ставляться до вчителів, ця професія вважається дуже престижною. Учитель може проводити уроки не більше 4-х годин на день. А також щотижня він має право 2 години займатися своїм професійним ростом і працювати над собою. Учителем може стати не кожен, потрібно пройти жорсткий відбір, посаду отримає тільки найкращий.

У Фінляндії немає ні «елітних», ні «слабких» шкіл. Всі рівні. Всі школи мають однакове устаткування, можливості і пропорційне фінансування. Майже всі школи є державними. Не вітається в фінських школах і поглиблене вивчення будь-яких предметів на шкоду іншим. Ні «поганих» і «хороших» учнів. Порівняння дітей один з одним заборонено.
Крім безкоштовного навчання, в школах також безкоштовні обіди, екскурсії, музеї, позакласна діяльність, шкільні автобуси, все канцелярське приладдя, ноутбуки, планшети. Ні в якому разі батьки не здають гроші на будь-які «ремонти школи» або «поліпшення класів».
Tottijärven+koulu+Nokia+iPad-hanke+091112

Кожна дитина має свій індивідуальний план навчання й розвитку. Індивідуальність полягає в підручниках, вправах, кількості цих вправ для опрацювання, а також у відведеному часі на виконання завдань. Улюблена приказка фінів: «Або ми готуємо до життя, або – до іспитів. Ми вибираємо перше». Саме тому в школах немає іспитів, а існують контрольні та проміжні тести. У фінських школах викладають тільки ті предмети, які, безумовно, знадобляться учням у житті.

Існує також така практика, учень сам може вибирати, що для нього корисніше. На уроках дитина може займатися чимось своїм. Наприклад, якщо на уроці літератури за програмою всі дивляться навчальний фільм, а комусь не цікаво, то він може почитати книжку.
0038513_1421314283Головне завдання для фінів – школа повинна навчити дитину головного – самостійного майбутнього успішного життя. Важливо не зазубрювати правила з підручників, а навчити дітей користуватися всіма ресурсами для отримання необхідних знань і для вирішення питань.

І сьогодні важко повірити, що фінській системі освіти менше 50 років. Але на якому високому рівні вона знаходиться. Ось із кого треба брати приклад і переймати корисний досвід!